30. 8. 2018

Alliansloppet 2018 - zápisky z cesty

Krásné závody ze světové série Guide World Classic Tour, které jsou z České republiky na dosah ruky, tedy téměř.

Švédský Alliansloppet je v pořadí třetí závod z celkového počtu čtyř závodů ze série dálkových běhů napříč Evropou, který se koná v městu Trollhättan ležící přibližně 70 km severně od Göteborgu. Trasa z Brna do švédského města Trollhättan činí autem přibližně 1 300 km, což je sice úctyhodná porce kilometrů, ale část cesty člověk absolvuje trajektem, takže není cesta až tak úmorná. V závislosti na zvoleném trajektu trvá plavba přibližně 4 h. (Sassnitz – Trelleborg) až 7 h. (Rostock – Trelleborg). První ze zmiňovaných tras není příliš frekventovaná, takže není problém rezervovat si místo na trajektu na poslední chvíli. Např. my jsme prováděli rezervaci cca 7 dní předem. Pravděpodobně by ani žádné rezervace nebyla nutná, ale kdo by na to měl nervy, že? Zpáteční „jízdenka“ Sassnitz – Trelleborg, za jedno auto a 4 osoby, vyjde na necelých 5 000 Kč, což jsou kromě PHM jediné výdaje na cestu, jelikož přes Polsko (směr Wroclaw a dále na Berlín) nejsou žádné zpoplatněné úseky. Poté z Trelleborgu do Trollhättanu už je to jen necelých 400 km, které rychle utečou, jelikož celá trasa vede po rychlostní komunikaci.

Ani s ubytováním to není žádná velká věda, pokud vše řešíte s dostatečným časovým předstihem, tak můžete napsat pořadateli o ubytování a on vám ho sežene. Nicméně pokud vše řešíte na poslední chvíli, tak jistotou zůstává kemp v Trollhättanu. Nemusíte se však bát, že byste ho nenašli, jelikož všude po městě na něj odkazují šipky. Tento kemp lze rozhodně jenom doporučit, za nízkou cenu (za 3 noci pro 4 osoby jsme platili dohromady cca 2000 kč) dostanete kvalitní služby a na start závodu to navíc nejsou ani 2 km. Když už je řeč o startu, tak samotné startovné vyjde při včasné registraci na cca 1 000 Kč. Číslo si potom můžete vyzvednout den předem či přímo v den startu.

A jak vlastně takový Alliansloppet vypadá? Jedná se vlastně o takový prodloužený víkend plný různých závodů a klání. Najdete zde např. šerm, box, zápas, kolo, běh a především kolečkové lyže. Samozřejmě i v rámci kolečkových lyžích je celá řada závodů, takže si můžete vybrat od sprintu až po hlavní závod na 48 km.

Autor:
Michal Vank
Pojištění Alpenverein