26. 3. 2019

Kästle nebo Sporten? Kdo se v tom má vyznat!

Možná jste už zaslechli, že před časem koupila investiční skupina Consillium Private Investment, do které patří i tuzemská firma Sporten, rakouskou prémiovou značku Kästle a změny na sebe nenechaly dlouho čekat.

Již začátkem února tak došlo ke změně názvu společnosti ze Sporten, a.s. na Kästle CZ, a.s. Když jsme tedy dostali nabídku otestovat kompletní modelovou řadu lyží Kastle, tak jsme dlouho neváhali a nabídku s radostí přijali.

V rámci testování byly k dispozici všechny tři aktuální modely, kterými jsou RX10, XP20 a XP30. Pokud se Vám to však zdá podezřele málo, tak věřte, že vyloženě turistické lyže byste hledaly pod značkou Kästle marně. Důraz je totiž kladen především na výkonnostní pojetí lyžování, což potvrzují i ambice samotné firmy, kterými je uspět ve světovém poháru. Právě o to se má postarat “nové“ závodní oddělení v čele s M. Petráskem a V. Fouskem. Máte pocit, že už jste tohle někde slyšeli? Ano slyšeli, zhruba takhle zněl, cca před dvěma lety, cíl tehdy vznikajícího závodního oddělení firmy Sporten. Nicméně uspět v poměrně konzervativním světě běžeckého lyžování s prakticky neznámou značkou (i když u nás velmi oblíbenou) se prý ukázalo, jako prakticky nemožné. Teď je tedy snaha uspět na vrcholných podnicích běžeckého lyžování s prémiovou značkou Kästle.

Jak to tedy bude se značkou Sporten? Nemusíte se bát, „Sportenky“ budete i nadále potkávat v běžkařských stopách. Minimálně pro příští sezonu nás totiž nečekají žádné dramatické změny v nabízeném sortimentu značky Sporten. V následující sezoně (2020/21) však s nejvyšší pravděpodobností úplně zmizí z nabídky Sportenu modely RS Elite, RS a dokonce i Super, které plně nahradí modely lyží Kästle. Znamenalo by to tedy, že pod značku Sporten by se už vyráběly jen turistické lyže, zatímco „sportovní“ či závodní lyže by už nesly označení Kästle.

Pravdou je, že lyže Kästle jsou v současní době stále v podstatě Sporteny s novým designem. Není tedy žádným tajemstvím, že lyže Kästle XP30 odpovídají Sporten Super, Kästle XP20 odpovídají Sporten RS a lyže Kästle RX10 odpovídají Sporten RS Elite. Snad jedinou významnější změnu představuje použití technologie Hollowtech 2.0, tedy tolik ikonické „bublinka“ na špici lyže. Zásadnější změny v podobě nové konstrukce lyží by poté měla přinést až sezona 2020/2021, kdybychom se měli i definitivně rozloučit se všemi výkonnostními modely lyží Sporten, což určitě řada běžkařů „obrečí“.

Autor:
Michal Vank
Pojištění Alpenverein