březen - říjen

Ferraty a turistika v Raxalpe

Výukový kurz

Nedaleko Vídně se nachází náhorní plošina Raxalpen nabízející nepřeberné množství zajištěných cest a jiného turistického vyžití. Pojeďte s námi vyzkoušet pohodové lezení po alpském vápenci kousek od domova.

Akce Raxalpe - ferraty a turistika je určena pro začínající a mírně pokročilé lezce na zajištěných cestách. Turistická varianta výletu vás zavede pěšími stezkami na stejná místa jako těžší zajištěné cesty.

Zajištěná cesta je cesta v náročném horském terénu, která je vybavená jisticími fixními lany, železnými stupačkami a případně dalšími umělými pomůckami. Cílem takových úprav je zvýšení bezpečnosti procházejících osob a zpřístupnění terénu i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s náročnými horolezeckými výstupy. Zajištěné cesty umožňují bezpečné zdolání i náročných horolezeckých částí díky fixnímu jištění.

Rax (česky též Raxalpa) je pohoří tvořící vysoko vyzdvižená náhorní plošina se strmě spadajícími okraji. Ty se dají zdolat různě těžkými zajištěnými cestami.

První den našeho výletu zvolíme výlet do údolí Grosses Höllental, po jehož stěnách nás provede několik lehčích ferrat obtížnosti B: Gaislochsteig, Alpenvereinsweg, Teufelsbadstubensteig a Gustav-Jahn-Steig. Vysvětlíme si funkci a použití jistících a ochranných pomůcek: sedací a prsní úvazek, ferratový set, přilba, rukavice. Upozorníme na nebezpečí, která je třeba mít napaměti při pohybu na zajištěných cestách.

Turistická varianta - pěší tůra v údolí Grosses Höllental a výstup zajištěnou cestou nejlehčí obtížnosti A (Hozossteig) k chatě Ottohaus.

Druhý den nasadíme laťku o něco výše a výstup podnikneme z jihu - ferratou ve stěně Prainerwand: Hans von Haidsteig (obtížnost D) a případně i Konigschusswand-Steig (obtížnost E). Cestu zpátky domů si můžeme zpestřit krátkou, ale působivou ferratou ke zřícenině tureckého hradu Pittentaler Klettersteig (obtížnost D).

Turistická varianta- jižní úbočí Raxalpe zdoláme lehkou zajištěnou cestou Preinerwandsteig, dorazíme ke kříži na vrcholu (1783 mnm), do údolí se vrátíme pěšinou vedoucí pod impozantní skalní stěnou Prainerwand.

Program:

  • Odjezd z Brna v pátek večer devítimístnou dodávkou.
  • Ubytování ve vlastních stanech v kempu u městečka Kaserbrunn (kemp je zdarma).
  • V sobotu ferraty v údolí Grosses Höllental.
  • V neděli ferraty ve stěně Prainerwand.
  • Příjezd do Brna v neděli ve večerních hodinách.

Akce je určena pro začínající a mírně pokročilé lezce na zajištěných cestách. Ferratové túry je možno z části nebo plně nahradit klasickými pěšími výlety, kterými lze dosáhnout stejného vrcholu jako cestami zajištěnými. Akce vždy probíhá ve skupině max. 7 lezců + 2 instruktoři, případně se na místě ještě rozdělíme do dvou skupin dle zkušenosti a výkonosti (lezecká a turistická).

Cena:

Za účastníka 2850,- Kč. V ceně je zahrnuta doprava z Brna devítimístnou dodávkou, zapůjčení vybavení (sedací a prsní úvazek, ferratový set, přilba) a služby průvodce.

Nezbytná vlastní výbava:

  • bezprsté rukavice - cyklistické nebo ideálně lezecké, např. Singing rock grippy
  • kvalitní obuv pro horskou turistiku
  • kvalitní oblečení pro horskou turistiku
  • čelovka
  • stan, karimatka, spacák

Doporučená výbava: trekové hole

Ohledně výbavy rádi poradíme, neváhejte nám napsat nebo zavolat: +420 604 705 465
Dotazy a rezervace můžete rovněž zasílat pomocí kontaktního formuláře níže.

Výlet pořádá klub outdoorových aktivit KOA Brno, z.s. pro své členy. Zaplacením výletu se automaticky stáváte členem klubu.

fotka
Autor:
David Dočekal
Pojištění Alpenverein